راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

شستن ظروف با ماشین ظرفشویی ، با کیفیت بیشتری نسبت به شست و شوی دستی انجام می شود؛ علاوه بر آن استفاده از آب گرم و دمای بالای بخارآب در این وسایل، موجب پاک کردن انواع چربی ها می شود. استفاده از این محصولات مدرن، موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود که در یک فرایند چند مرحله ای، آلودگی و میکروب را از ظروف می زداید.

ماشین های ظرفشویی در انواع مختلف زیر تولید و به بازار عرضه می شوند :

1. ماشین ظرفشویی رومیزی که معمولا ظرفیتی 6 تا 8 نفره دارد، کوچک و جمع و جور است و فضای کمی را اشغال می کند و نصب آن راحت است.

2. ماشین ظرفشویی ایستاده هم نیاز به فضای زیاد دارد و هم مصرف برق را افزایش می دهد. هر عملیات شستشو در این ماشین ها بین 1 تا 2 و نیم ساعت طول می کشد.

3. ماشین ظرفشویی توکار، قابلیت نصب شدن در بین کابینت ها و سایر وسایل آشپزخانه را دارد.

نکات مهم در زمان انتخاب یک ماشین ظرفشویی

برای برداشتن نخستین قدم جهت خرید ماشین ظرفشویی ، باید به ظرفیت های مختلف آن و نیز تناسب ان با تعداد افراد خانواده توجه کرد. خانواده های کوچک با جمعیت کم بهتر است ماشین های ظرفشویی 6 تا 8 نفره بخرند. این مدل های رومیزی ، ابعاد و قیمت مناسبی دارند و به صرفه و اقتصادی اند.

ماشین های 12 نفره می توانند 144 تکه ظرف را درخود جای دهند که با جمعیت خانواده های بزرگ، تناسب دارد و دارای امکاناتی مانند تنظیم ارتفاع سبد و نیز تنظیم زمان شروع کار است. یکی از قابلیت هایی که در این ماشین های ظرفشویی وجود دارد، نیم شور کردن ظروف است که می تواند در گزینش یک محصول موثر باشد

مدل های 14 نفره که حجم زیادی را اشغال می کنند، قابلیت ظرفیت 160 تکه ظرف را دارند و واضح است که مخصوص خانواده های بزرگ طراحی و تولید شده اند. با وجود بزرگتر بودن این مدل از محصولات از سایرین، مصرف آب و شوینده نسبت به بقیه کمتر است و برنامه های شستشوی متنوعی دارد.

در هنگام خرید ماشین ظرفشویی به تعداد و اندازه قفسه ها توجه کنید تا نیازی نباشد که برخی از ظروف را به صورت دستی بشویید. مدل هایی که قابلیت تنظیم ارتفاع قفسه را دارند و می توان فاصله عمودی را به دلخواه تغییر داد، پیشنهاد خوبی برای خرید هستند. معمولا ماشین های ظرفشویی دو قفسه دارند ولی انواع دیگر با 3 قفسه نیز برای شستشوی ظروف کوچک وجود دارند. در برخی از مدل های تولید شده، بازوهای متحرک برای جابجایی سبدها و تغییر ارتفاع آنها وجود دارد که می توان همه ظروف را با اندازه های گوناگون در سبد ظرفشویی قرار داد.

یک سبد ویژه قاشق و چنگال جهت جادهی آسان تر وجود دارد که خارج کردن آنها پس از عملیات شستشو نیز راحت تر است.

با توجه به این که مانده های غذا اگر در ماشین ظرفشویی بریزد ، به منافذ و لوله های آن وارد می شود و به آن آسیب می رساند، فیلتری در داخل محفظه شستشو تعبیه شده که مانع از نفوذ این مواد می شود و عمر ماشین ظرفشویی را بیشتر می کند. فیلترهای میکروسکوپی هم برای جذب ذرات ریزتر و خروج بهتر آب ، در محفظه داخلی طراحی شده است.

در شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی ، به دلیل دمای بالای آب و وجود بخارآب، ظروف علاوه بر تمیز شدن استریلیزه هم می شوند؛ علاوه بر این، از لامپ های UV برای ضدعفونی کردن بهتر ظروف و میکروب زدایی بهره وری می شود.

از قابلیت های دیگری که در ماشین های ظرفشویی مدرن وجود دارد، وجود سنسور تشخیص درجه کثیفی آب است. اساس کار این سیستم به این صورت است که وقتی نور از لایه های آب عبور می کند، میزان شکست نور و شفافیت آب بررسی می شود و اگر میزان شفافیت کم باشد، تشخیص داده می شود که ظروف هنوز کثیف اند و لازم است آب و شوینده بیشتری برای شستشو استفاده بشود. این ویژگی، علاوه بر این که تمیزی بیشتر ظروف را به همراه دارد باعث کاهش مصرف آب نیز می شود

در ماشین های ظرفشویی از برنامه های مختلفی برای شستشوی ظروف استفاده می شود. اگر ظروف چرب باشند، آب با دمای بیشتری بر روی آنها پخش می شود و در مدت زمان بیشتری عملیات شستشو ادامه می یابد. در برخی از ماشین های ظرفشویی جدید ، قابلیت های دیگری همچون شستشوی ظروف کریستال، برنامه ای ویژه ظروف حساس، قابلیت شستشوی سریع و کوتاه و نیز تنطیم برنامه برای شستن قابلمه و … وجود دارد.

در اغلب ماشین های ظرفشویی، امکان استفاده از خشک کردن ظروف وجود دارد. مصرف انرژی در این محصولات بالاست و در صورتی که مخزن از جنس استیل باشد، این فرایند خشک کردن، سریع تر انجام می شود.

یکی از تکنولوژی هایی که در ماشین های ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد، فناوری دایرکت درایو است که برای پیشگیری از ایجاد سروصدا و جلوگیری از هدررفتن انرژی و نیز افزایش طول عمر دستگاه به کار برده می شود. اساس کار این فناوری به این صورت است که در تولید موتور از اجزای کمتری استفاده می شود و به دلیل اصطکاک کمتر قطعات و حصول نتایج فوق الذکر، عمر دستگاه هم بیشتر می شود

امکان دیگری که در  برخی از ماشین های ظرفشویی وجود دارد، قفل کودک است که با فعال کردن آن، از دسترسی کودکان به دکمه ها و… جلوگیری به عمل می آید.

یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام خرید به آن توجه نمایید، مدت زمان شستشو است. با بزرگتر شدن اندازه ماشین ظرفشویی ، زمان انجام فرایند نیز بیشتر می شود و این مسئله ممکن است حتی به دو ساعت نیز برسد.

قابلیت Cool dry که در برخی از ماشین های ظرفشویی وجود دارد، موجب می شود که با تعبیه یک فن در درون دستگاه، رطوبت باقی مانده بر روی ظروف خشک شود و در نتیجه، مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

از ویژگی های دیگر محصولات جدید می توان به امکان ذخیره انرژِی حرارتی و استفاده مجدد از آن برای بالا بردن دمای آب جهت آبکشی و همچنین وود یک حسگر برای هشدار در هنگام نشتی آب، اشاره کرد.

منبع : بندر کالا

Get WordPress help, plugins, themes and tips at MachoThemes.com